A Derecskei I. Rákóczi György Gimnázium, Szakgimnázium és Kollégium 11.C osztályának 4 tanulója (Zsiday Zoltán, Homada Attila, Kocsis Richárd, Fehér János) részt vett a „Fedezd fel Európát! Kutass! Filmezz! Utazz!” videóversenyen, melynek keretében 2 perces kisfilmet forgattak a Derecskén uniós fejlesztéssel megvalósult épületekről, létesítményekről. Pályázatuk nyert, nyereményük egy ingyenes, egész napos, 40 fős fővárosi kirándulás volt. A 37 tizenegyedikes és a 3 kísérőtanár május 30-án különbusszal utazott Budapestre, ahol először egy interaktív, játékos vetélkedő keretében ismerkedtek meg az Európai Unió tagállamaival, szervezeteivel, működésével. A finom ebéd után ellátogattak a nemrég felújított Zeneakadémiára, ahol egy mini koncertet is meghallgathattak a Virtuózok első szériájában feltűnt Demeniv Mihályharmonikás előadásában. Az utolsó program a Budai Vár alatti barlangrendszerben található Sziklakórház és Atombunker Múzeumban tett látogatás volt. A ma már csak múzeumként üzemelő létesítmény a II. világháború és az 1956-os forradalom idején szükségkórházként működött, korabeli szobákat, műtőket, felszerelési és berendezési tárgyakat nézhettek meg. Rendkívül elgondolkodtató volt a most nyílt atombomba kiállítás, amely az atomfegyverek pusztító hatását mutatja be a hirosimai és nagaszaki atomtámadáson keresztül. A csoport este kimerülten és élményekkel gazdagon tért haza. A tanulókat a kirándulásra elkísérte Dobai Szilvia, Sápiné Katona Ildikó és Szabóné Dr. Végh Annamária, akinek kezdeményezésére készítették el a kisfilmet.

Dobai Szilvia
pedagógus